Skolfamkonferensen 2026

Välkommen till Skolfamkonferensen 2026 med temat En bra start i livet: Att stärka lärande och utveckling hos barn i samhällsvård. Under två dagar får du ta del av spännande föreläsningar, workshops och möten med kollegor från hela landet.

Alla barn har rätt till en bra start i livet. För barn i samhällsvård är det en rättighet som kräver mer än goda intentioner. Det kräver kunskap, samverkan och ett långsiktigt arbete runt varje barn. De tidiga åren i livet är avgörande. Barn som är placerade har ofta med sig negativa livserfarenheter som kan påverka både lärande, hälsa och utveckling redan från tidig ålder. Samtidigt vet vi att tidiga insatser kan få stor betydelse, inte bara för skolgången utan för hela barnets fortsatta liv.

Ta del av programmet

Skolfamkonferensen 2026 samlar aktuella perspektiv och konkreta verktyg för att stärka lärande och utveckling hos barn i samhällsvård. Under två inspirerande dagar möter du ledande experter som Cissela Nutley, Anna Norlén och Elia Psouni, tillsammans med praktiknära exempel från verksamheter runt om i landet. Med fokus på en bra start i livet lyfter programmet hur vi tillsammans kan skapa bättre förutsättningar för de barn som behöver det mest.

Ladda ner programmet

Biljetter hittar du här

Information och kontakt

Konferensen äger rum 7 – 8 oktober och hålls på Cirkeln ABF  Sveavägen 41, 111 83 Stockholm

Biljetter

  • Early bird t.o.m. 5 juni: 3500kr ex.moms
  • Ordniarie pris: 3900kr ex.moms

Vill ni vara med som utställare?

I samband med konferensen finns möjlighet att delta som utställare och möta yrkesverksamma från hela landet som arbetar med barn i samhällsvård, familjehem och skola.

I utställarpaketet ingår:

  • Monterplats
  • Två utställarpersonal

Pris: 9 500 kr exkl. moms

Vid frågor om konferensen
Kontakta: info@allmannabarnhuset.se

Boka här!